Spørgsmål

a) Har forsyningen pligt til at afregne vandafledningsbidrag efter målerstand på tilslutningstidspunktet?
b) Er der en bagatelgrænse for, hvornår en grundejer evt. kan kræve afregning efter aflæsning?

DANVAs vurdering

a) Forsyningen har ikke pligt til at afregne vandafledningsbidrag efter målerstand på tilslutningstidspunktet
b)Grundejer kan formodentligt stille krav om, at måleperiode og takstperiode overordnet set skal være sammenfaldende. Men grundejer kan ikke stille krav om, at måleperiode og takstperiode skal være præcist sammenfaldende. DANVA vurderer, at den konkrete sag er et eksempel herpå.

Uddybende svar

I det følgende er udtrykket ”forsyningen” anvendt synonymt med ”spildevandsselskabet”.

a) Har forsyningen pligt til at afregne vandafledningsbidrag efter målerstand på tilslutningstidspunktet?
Det fremgår ikke af hverken betalingsloven, vejledningen til loven eller andre retskilder, at forsyningen har pligt til at afregne vandafledningsbidrag efter målerstand på tilslutningstidspunktet.

b) Er der en bagatelgrænse for, hvornår en grundejer evt. kan kræve afregning efter aflæsning?
Det er ikke præcist beskrevet i hverken betalingsloven eller vejledningen, hvornår der skal foretages aflæsning af vandmåler til brug for beregning af vandafledningsbidrag. Det følger dog af betalingslovens § 2 a. stk. 4 samt pkt. 4.6.2 i vejledningen, at forsyningen bør fastsætte en takstperiode, der er sammenfaldende med aflæsningsperioden for vandmåleren.

Forsyningen anbefales endvidere efter retningslinjerne i nævnte pkt. 4.6.2 i vejledningen i sin beregning af vandafledningsbidraget at tage højde for, hvornår en ejendom tilsluttes (midten af året er brugt som eksempel i vejledningen). Der er dog som udgangspunkt tale om en mulighed – og altså ikke en forpligtelse. DANVA mener, forsyningen som del af en god praksis/service bør tage højde for, hvornår en ejendom tilsluttes ved beregning af vandafledningsbidrag.

At forsyningen i sin beregning af vandafledningsbidraget tager højde for, hvornår en ejendom tilsluttes betyder imidlertid ikke, at grundejer har krav på, at forsyningen (altså spildevandsforsyningen) aflæser vandmålere. I forbindelse med at betalingslovens bestemmelse om målere blev indført med en ændringslov i 2000 (lov nr. 342, 2000), fremgår det af forarbejderne (se lovbemærkningerne og den efterfølgende tillægsbetænkning) til den pågældende ændringslov, at forsyningen ikke har adgang til at aflæse grundejeres vandmålere. Der blev lagt op til det adgang i det første lovforslag, men det blev ændret til ingen adgang i det endelige lovforslag.

Det vil næppe være ulovligt, hvis forsyningen som praksis tilbyder aflæsning af vandmålere ved tilslutning. Men det er som nævnt ikke ensbetydende med, at forsyningen er forpligtet til det. At forsyningen eksempelvis tager højde for, at sommerhuse ikke skal betale vandafledningsbidraget for hele året, ved at beregne hvor stor en andel af året sommerhuset er tilsluttet er således efter DANVAs opfattelse i overensstemmelse med regler og retningslinjer. Også selv om tilslutningen sker om efteråret og vandforbruget har været i løbet af sommeren.

Som en ekstra service kunne man overveje i et standardbrev og på forsyningens hjemmeside at skrive lidt generelt om, hvordan vandafledningsbidrag afregnes for nytilsluttede ejendomme.

Giv gerne feedback på denne artikel
DANVA arbejder hele tiden på at gøre det endnu bedre for dig. Derfor ville vi blive glade, hvis du ville give os feedback på denne artikel - enten ved at klikke på ikonerne nederst eller ved at skrive en mail til lf@danva.dk.

Tak for hjælpen.

Fandt du det du søgte?