Digitalisering_FOTO_BJARKE_ØRSTED_ CALL_COPENHAGEN_biofos.jpg

I et nyt MUDP-projekt arbejdes der med at udvikle fælles rammer for bedre anvendelse og deling af vanddata i vandsektoren.

I MUDP-projektet WaterSync arbejdes der med at udvikle fælles rammer for bedre anvendelse og deling af vanddata i vandsektoren. Projektet tager udgangspunkt i konkrete use cases, der skal synliggøre værdien af nemmere og mere ensartet adgang til vanddata – både for vandselskaber, kunder og eksterne dataanvendere.

Projektets fokus:

WaterSync udvikler en fælles datamodel for vanddata samt Vandoverblik.dk, som skal gøre det lettere at udstille og anvende data på tværs af sektoren.

Med udgangspunkt i tre konkrete use cases vil WaterSync demonstrere potentialet i form af både økonomiske effektiviseringsgevinster og reduceret vandforbrug på tværs af hele sektoren, som opnås gennem lettere adgang til ensartede vanddata.

For at sikre bred forankring af projektets resultater etableres en følgegruppe, som vil få indsigt i projektets udvikling og mulighed for at give input til de valg og prioriteringer, der træffes undervejs.

Vi inviterer derfor vandselskaber, serviceleverandører, dataanvendere, it-leverandører og andre relevante aktører i sektoren til at deltage i følgegruppen.

Som medlem af følgegruppen vil man:

  • få indsigt i projektets fremdrift og resultater
  • få mulighed for at kommentere og kvalificere projektets arbejde
  • bidrage med perspektiver fra egen organisation eller branche

Der planlægges tre følgegruppemøder i løbet af projektets levetid, hvor projektets udvikling og resultater præsenteres og drøftes. Første følgegruppemøde afholdes i juni 2026.

Hvis din organisation er interesseret i at deltage i følgegruppen, er I meget velkomne til at kontakte os.

Projektleder for WaterSync:

Andreas Okkels Guntoft Thomsen, Center Denmark

+45 52178685

Andreas.thomsen@centerdenmark.com