
DANVA har udgivet seks nye datamanualer, som tilsammen udgør én fælles standard, der gennem et bredt samarbejde øger kvaliteten af data og letter hverdagen for alle kloakkens aktører.
Sten KloppenborgDANVAs nye datamanualer samler og moderniserer vejledninger, som i mange år har været grundlaget for arbejdet med TV-inspektion, brøndregistrering, datadeling og planlægning, og som fællesbetegnelsen angiver, bygger de nye datamanualer datamæssigt på samme kernemodel, nemlig DANVA’s seneste opdatering af DanDas. De er alle reviderede udgaver af tidligere vejledninger. Der har dog ikke blot været tale om en teknisk opdatering, der er tale om et fælles løft for hele branchen.
Med den nye generation af datamanualer, der omhandler Fotomanualen, Brøndmanualen, Navngivningsvejledningen, Acceptkriterier, Funktionsindeks og SB-TV, er målet klart: Der skal igen skabes én fælles standard, hvor data registreres, udveksles og anvendes ensartet på tværs af systemer, entreprenører og forsyninger. Bag udviklingen står både praktikere, udviklere, kontrolorganer og forsyninger. Og netop det brede samarbejde er nøglen til, at de nye manualer bliver en succes. Vi har talt med fem af de centrale aktører om, hvad ændringerne betyder for deres hverdag.
”Den nye Fotomanual hilser vi virkelig velkommen i TV-inspektionsbranchen”, siger kørselsleder Bjarne Bloch fra Thisted Kloakservice. ”Vi har længe TV-inspiceret efter to tidligere manualer, hvilket har medført større risiko for fejl og øgede udgifter til vedligeholdelse af viden og uddannelse. Men den nye Fotomanual har vi igen én standard i Danmark, hvilket gør det tydeligere, hvordan vi skal klassificere og dokumentere, og det sparer både tid og tvivl, ikke kun hos os men også hos vores kunder. Vi håber virkeligt, at alle forsyninger hurtigst muligt tager de nye muligheder i brug, for vi har ventet på denne nye Fotomanual i mange år”.
Opdateringerne i de 6 datamanualer er udført af en arbejdsgruppe under DANVA, der i daglig tale benævnes Fotomanualgruppen. En koryfæ i denne gruppe, som har været med lige siden starten i 1986, er Seniorprojektleder Inge Faldager fra Teknologisk Institut: “Arbejdet med de nye manualer har handlet om meget mere end at opdatere manualerne og rette eventuelle fejl og uhensigtsmæssigheder. Vi har i Fotomanualgruppen over de seneste 10 år samlet erfaringer fra branchen, og vi har opdaget, at der stadig er et stor behov for at skabe et fælles sprog og en fælles struktur, ikke mindst omkring brug af Fotomanualen. Det har vi arbejdet med, og det betyder, at begreber og observationer nu hænger sammen på tværs af manualerne. Det er et kæmpe skridt mod større fælles forståelse af, hvor vigtigt et værktøj TV-inspektionen er. I Danmark har vi siden 1986 kunnet bryste os af at have én fælles standard på TV-inspektionsområdet. Det skal vi blive ved med, men det kan vi kun, hvis branchen tager den nye Fotomanual til sig og begynder at anvende den og gerne så hurtigt som muligt.”
Forsyningsselskaberne er rigt repræsenteret i Fotomanualgruppen, og en af dem, der efterhånden har været med i 25 år, er afdelingschef, Peter Hjortdal, Aarhus Vand. For ham er den smidige sammenhæng mellem tilstandsregistrering og dataflow af største betydning:
”For os som stor forsyning betyder de nye manualer, at vi får mere ensartede og troværdige data. Det gør det muligt at prioritere vedligehold og renovering på et solidt grundlag. Vi kan også se, at samarbejdet mellem vores datafolk og afløbsfolk vokser, fordi de nu får mulighed for at udveksle data på en måde, der er tilpasset såvel den nye kernemodel som de nyeste erfaringer fra vores meget professionelle TV-operatører. Vi ved, at det er nødvendigt at få vores databaseprogrammer til at bygge på den nye kernemodel, før vi for alvor kan anvende den nye Fotomanual.
Konvertering af vores databaseprogram vil kræve mange ressourcer, men heldigvis har vi en ledelse, der har forståelse for dette, og som er klar til at afsætte de nødvendige midler til, at vi kommer hurtigst muligt i mål. Og så er det også en god hjælp på vejen, at DANVA har været så forudseende, at de har udarbejdet en kravspecifikation for et konverteringsværktøj, så vi kan komme i gang med det samme med at anvende nyeste Fotomanual, men fortsat aflevere i det format, vi anvender i vores database i dag. Det gør, at vi ikke kommer til at opleve datatab, mens vi opdaterer vores database.”
Formanden for Danske TV-inspektionsfirmaers Kontrolforening (DTVK), administrerende direktør Morten Aaby Nielsen, Vesthimmerlands Forsyning hilser også de nye tiltag velkommen. “Som kontrolorgan ser vi det som en stor styrke, at der nu er én samlet standard for TV-inspektion og brøndregistrering. Det giver både operatører og bygherrer et klart fælles referencepunkt for kvalitet. Ensartethed og transparens i data er afgørende for tillid – og de nye manualer løfter det faglige niveau i hele kæden,” fortæller DTVK-formanden og fortsætter:
“Vi har altid haft et stærkt samarbejde på tværs af afløbsbranchen i snart 40 år. Fra starten har Fotomanualen og DTVK gået hånd i hånd. Det er unikt for Danmark, at vi har standardiseret den måde, hvorpå vi registrerer og kvalitetsvurderer vores afløbssystemer og sikrer en ensartet høj kvalitet i registreringsarbejdet. Men det er ikke gjort med, at organisationer som DANVA og DTVK står bag denne nye opdatering af standarder, datamanualer og datagrundlag. Vi skal have alle forsyningsselskaberne med nu. Og det er virkelig en opgave, jeg kun kan anbefale, forsyningsselskabernes ledelser tager meget alvorligt og får afsat ressourcer til at få gennemført nu. Både af hensyn til alle dem, der arbejder med dette område til dagligt, men ikke mindst af hensyn til afløbsbranchen som helhed.”
Hos DANVA oplyser den ansvarlige for afløbsbranchens datamodel Dandas, Seniorprojektleder Lars Gadegaard: ”Med DANVAs nyeste datamodeller, der stammer fra 2017, hævede vi niveauet betragteligt på både Danvand og Dandas datamodellerne, der udgør grundlaget for langt størstedelen af vand- og spildevandsforsyningernes ledningsregistreringssystemer.
DANVA satte fokus på datamodellernes understøttelse af selskabernes kritiske forretningsprocesser, og at de blev funderet i en fælles kernemodel, da er række kernebegreber m.m. modelleres ens på tværs af Danvand og Dandas. Herudover satte vi fokus på at udskille specifikke områder af datamodellerne til selvstændige moduler med det formål at fremme en enklere og mere fleksible opdatering af datamodellerne.
Her udskilte vi blandt andet TV- og brøndrapportdelen fra Dandas til et selvstændigt modul, som DANVA pr. 1. juli 2025 frigav i seneste version 3.1.2 - kompatibelt med seneste version af datamanualerne. Jeg håber, at udgivelsen af datamanualerne kan agere løftestang for, at spildevandsforsyningerne nu for alvor tager både datamanualer og de nyeste datamodeller til sig og får opgraderet deres datagrundlag til et niveau, der er fremtidssikret, fleksibelt og værdiskabende. Til glæde for både producenter, entreprenører, leverandører og ikke mindst spildevandsselskaberne selv.”
De fem udtalelser fra forskellige aktører viser, at de seks nye datamanualer samler branchen omkring et fælles sæt spilleregler. Formålet med at gøre registreringsarbejdet mere effektivt, mere gennemsigtigt og mere robust har optimale betingelser, når alle, fra TV-operatører og kontrolordning til databaseansvarlige, arbejder på samme ensartede og tidssvarende grundlag.
Alt hvad det kræver er blot, at vi alle tager de nye datamanualer til os og får afsat de nødvendige ressourcer til at få dem implementeret i vores datagrundlag. Derfor handler de seks nye datamanualer ikke kun om data – de handler om kvalitet, samarbejde og tillid i hele branchen.