2021 09 28 Højtstående Grundvand Beskåpret

Bekendtgørelsen er relevant for spildevandsselskaber, og der er lavet justeringer om terrænnært grundvand i fire andre bekendtgørelser.

Her i januar kom bekendtgørelse om beregning af samfundsøkonomisk hensigtsmæssighed ved forsyning af områder med grundvandssænkende foranstaltninger (nr. 37, 2026 – også kaldet beregningsbekendtgørelsen).

Der kommer en høring af en kommende vejledning til beregningsbekendtgørelsen, men det vides på nuværende tidspunkt ikke, hvornår høringen kommer.

I forhold til kommunernes fastlæggelse af undersøgelsesområder for terrænnært grundvand har Miljøstyrelsen her i januar udgivet vejledningen ”Tillæg til spildevandsvejledningen: Kommunernes planlægning for terrænnært grundvand”.

Opdateringer af eksisterende bekendtgørelser

Følgende bekendtgørelser er opdaterede med bestemmelser om terrænnært grundvand. Det fremgår bl.a. af tilføjelserne, at terrænnært grundvand er omfattet af effektiviseringskrav og regler om tillæg på linje med for eksempel transport af spildevand, at spildevandsselskaber kan lave projekter med andre parter om terrænnært grundvand, samt at der er indberetningspligt for projekter vedrørende terrænnært grundvand.

  • Bekendtgørelse om økonomiske rammer for vandselskaber (nr. 104, 2026)

  • Bekendtgørelse om spildevandsforsyningsselskabers omkostninger til klimatilpasning i forhold til tag- og overfladevand, projekter vedrørende terrænnært grundvand og projekter uden for selskabernes egne spildevandsanlæg og med andre parter i øvrigt (nr. 105, 2026 – omkostningsbekendtgørelsen)

  • Bekendtgørelse om vandselskabers anmeldelse og indberetning af visse oplysninger til Vandsektortilsynet (nr. 103, 2026 - indberetningsbekendtgørelsen)

  • Bekendtgørelse om vandselskabers deltagelse i tilknyttet virksomhed (nr. 102, 2026)