DANVAs holdning til klimaændringer - tilpasning og modvirkning
DANVA mener
Forsyningernes klimatilpasningstiltag skal sættes i gang nu baseret på langsigtet planlægning, hvor der over en lang tidshorisont gives tid til at udvikle og implementere løsninger, som er både miljømæssigt og økonomisk bæredygtige. Klimatilpasning kan derved ske løbende og tænkes sammen med den løbende kloakrenovering.
Forsyningerne skal medvirke til at reducere udledningen af drivhusgasser gennem en øget indsats for at opnå energibesparelser. Energibesparelser kan opnås både ved at reducere energiforbruget og de mængder vand, der skal håndteres.
Baggrund
Om klimaændringer
- Ifølge prognoser fra en række projekter (baseret på rapporter fra FN’s klimapanel IPCC) vil der i løbet af de næste 100 år ske en række ændringer af det danske klima
- Temperaturen stiger med 1,5 – 3 grader Celsius
- Årsnedbøren stiger med 9-16 %
- Der kommer flere kraftige regnskyl om sommeren, og den kraftige regn øges med 10-50 %
- Der kommer længere tørkeperioder om sommeren
- Nedbøren om vinteren øges
- Grundvandsdannelsen stiger 6-9 %
- Havvandspejlet stiger 0,1-0,6 m
Om modvirkning
- Klimaforandringerne er i høj grad menneskeskabte på grund af en stigende udledning af drivhusgasser (særligt CO2), som især skyldes udnyttelse af fossile brændsler i energi- og transportsektoren
- Nationale og internationale tiltag er sat i værk for at modvirke denne udvikling ved at reducere udledningen af drivhusgasser
- Vandsektoren bidrager til udledningen af CO2 primært ved at anvende elektricitet til at pumpe og rense vandet
- Vandsektoren bruger ca. 800 GWh om året og sektorens samlede elforbrug udgør ca. 2,4 pct. af det samlede elforbrug i Danmark
- Vandsektoren kan reducere udslippet af CO2 gennem energibesparelser i hele vandkredsløbet, ved brug af CO2-neutrale energikilder og ved reduktion af de mængder vand, som udvindes, transporteres og renses.
- DANVA vurderer, at der er et energibesparelsespotentiale på 20-25 % i sektoren.
Om tilpasning
- Den kraftigere regn om sommeren vil kunne give oversvømmelser og øget miljøbelastning, da gamle afløbssystemer ikke er dimensioneret til de øgede regnmængder.
- Decentral regnvandshåndtering bør indgå i overvejelserne som et alternativ til den almindelige betragtning om større rør.
- Nye afløbssystemer og fornyelse af eksisterende systemer bør planlægges under hensyntagen til klimaforandringerne.
Perspektiver
Foranstaltninger som iværksættes for at tilpasse sig konsekvenser af klimaændringer og/eller modvirke øget drivhuseffekt må ikke gå på kompromis med følgende principper:
- Vandsektoren er historisk og fortsat et altafgørende (livsnødvendigt) redskab for at sikre og opretholde folkesundheden i Danmark.
- Vandforsyningen er baseret på uforurenet grundvand, som er en sikker kilde til forsyning af drikkevand.
- Kloakering skal sikre en stabil fjernelse af sundhedsskadelige bakterier og stoffer fra menneskers miljø.
Klimaændringer er et væsentligt emne på den globale og nationale politiske dagsorden i dag og fremover. Konsekvenserne af klimaændringer vil være adskillige og variere globalt, hvor både tørke og oversvømmelser vil opleves i stigende omfang og forskelligt i forskellige dele af verden. Vandsektoren vil i høj grad blive påvirket af klimaændringer og også de danske forsyninger må indstille sig på en række tiltag for at tilpasse sig konsekvenser af klimaændringer som for eksempel ændrede temperaturer, håndtering af mere regnvand og en ændret ressource. Hertil kommer tiltag for at reducere udledninger af drivhusgasser forbundet med forsyningernes ydelser med levering af drikkevand samt transport og rensning af spildevand.
Klimatilpasning er en langsigtet proces, der giver tid til planlægning over mange år (f.eks. levetid på anlæg, 100 år). Netop på grund af denne tidshorisont, er der gode muligheder for, at forsyningernes klimatilpasningstiltag kan baseres på økonomisk bæredygtige løsninger, hvor mulige tiltag indtænkes i alle dele af planlægningen og en optimal implementering kan ske over en lang tidshorisont.
- Vand skal håndteres som en værdifuld ressource i alle led af vandkredsløbet, hvor der samtidig i alle led arbejdes på at minimere energi- og vandforbruget.
- Forsyninger, forvaltninger og myndigheder skal samarbejde om, at hensynet til klimaforandringer indarbejdes i alle langsigtede planer, herunder kommuneplaner, spildevands- og vandforsyningsplaner.
- Der skal gennemføres lovgivningsmæssige ændringer, som skaber incitamenter til vandsektorens tilpasning til de fremtidige forhold og der skal skabes klarhed over ansvarsforholdene indenfor sektoren.
- Der skal sikres økonomiske ressourcer til forskning og udvikling, som kan forbedre beslutningsgrundlaget for valg af strategier rettet mod vandsektorens tilpasning til og modvirkning af klimaændringer.
Udarbejdet af: Klimaudvalget 11. december 2007
Godkendt af: DANVA’s bestyrelse den 14. marts 2008
