Danmarks største vandselskab

Otte vandselskaber i hovedstadsregionen bliver til ét. Sammenlægningen sker for at få økonomisk og faglig kraft til at løse fremtidens store udfordringer på vandområdet.

Vandselskaberne i Albertslund, Brøndby, Dragør, Herlev, Hvidovre, København, Rødovre og Vallensbæk fusioneres til ét selskab, der nu og i fremtiden kan sikre rent drikkevand til rimelige priser. Omkring en million mennesker, fordelt på 18 kommuner, vil fra sommer 2012 få leveret vand fra det nye selskab.

- Rent drikkevand vil desværre ikke være en selvfølgelighed i fremtiden. Hvis vi skal sikre grundvandet og fortsat levere drikkevand af en høj kvalitet, kræver det et tæt samarbejde mellem kommunerne. Med et samlet selskab står vi stærkere, siger overborgmester i København, Frank Jensen i en pressemeddelelse.

Det nye vandselskab vil ifølge kommunerne gøre det muligt at beskytte grundvandet mod forurening, at sikre en høj standard i kvalitetskontrollen af drikkevandet, samt at sikre vandforsyningen gennem koordineret vandindvinding og backup ved forsyningssvigt.

Kommunerne bag det nye vandselskab drøfter desuden et tættere samarbejde om spildevandshåndteringen:
- Regnvand respekterer jo ikke kommunegrænser, og det giver derfor rigtig god mening, at vi også ser spildevandshåndteringen i en større sammenhæng. Jeg er sikker på, at en fokuseret indsats på dette område hurtigt tjener sig hjem. Alene skybruddene denne sommer kostede jo et sted mellem én og to milliarder kroner i samfundsøkonomiske omkostninger, siger overborgmester Frank Jensen.

Det nye selskab satser på at samarbejde bredt og er åben over for optagelse af vandforsyninger fra andre kommuner. Ballerup, Frederiksberg, Gladsaxe, Glostrup, Høje Taastrup, og Ishøj er knyttet til det nye selskab med observatørposter i bestyrelsen.

Fakta om det ny vandselskab

  • Vandselskaberne i Albertslund, Brøndby, Dragør, Herlev, Hvidovre, København, Rødovre og Vallensbæk skal fremover ejes af de otte kommuner via et fælles holdingselskab.
  • Driften varetages af et fælles serviceselskab, som samtidig skal forestå driften af Københavns Energis øvrige forsyninger.
  • Det nye vandselskab leverer drikkevand til cirka en million mennesker. Det vil sige, at der leveres cirka 52 mio. m3 vand om året til forbrugere i de otte kommuner og ti andre kommuner.
  • Det nye vandselskab vil råde over 2.000 km vandledninger, 15 vandværker og 1 laboratorium

Genveje

Læs faktaark her...