Workshop om Byens Vand
Vandhuset var den 16. december ramme om en inspirerende dag, hvor ingeniører, byplanlæggere og forskere mødtes for at få ideer og redskaber til håndtering af byens regnvand.
Dagen startede med oplæg af Peter Steen Mikkelsen fra DTU og Antje Backhaus fra KU, som viste inspirerende eksempler fra udlandet og fortalte om 2BG projektet. Desuden holdt Birgitte Hoffmann fra DTU et inspirerende oplæg om Storytelling og gav ideer til, hvordan deltagerne kan fortælle de gode historier om vand som et middel til at skabe opbakning til projekterne hos både borgere og politikere.
Workshoppen var anden dag i et kursus-forløb, DANVA har arrangeret i samarbejde med Dansk Byplanlaboratorium. Hovedformålet med kurset er, at deltagerne skal arbejde med deres egne cases og på den måde få udviklet aktuelle projekter i:
• Hjørring
• Frederikssund
• Svendborg
• Odense
• Vejle
• Helsingør
• Spildevandscenter Avedøre

Udfordringer i vandsektoren
Klimaændringerne rammer os allerede med voldsomme skybrud og oversvømmelser, og der er et akut behov for at finde løsninger til at håndtere byens vand. Den eksisterende infrastruktur med kloakker og bassiner kan slet ikke klare presset, og der er behov for at få regnvandet ud af kloakkerne og bruge vandet rekreativt, sagde Peter Steen Mikkelsen. Han opfordrede til multi-funktionelle løsninger, hvor både afløbsingeniører, byplanlæggere, arkitekter og ikke mindst borgerne kan være glade og stolte af løsningerne.
Udover de rekreative løsninger med søer og kanaler opfordrede han også til at bruge regnvandet direkte i stedet for drikkevand (til særlige formål), at infiltrere det til nyt grundvand, i de områder, hvor der er mulighed for nedsivning, og at forsinke regnvandet (fx grønne områder).
Han understregede samtidig, at det kan være nødvendigt at rense regnvandet. Især vejvand er meget forurenet med tungmetaller og andre stoffer som fx MTBE, der har erstattet bly i benzin. Desuden kan slam i regnvandssøer være så forurenet med tungmetaller, at det svarer til farligt affald. Han opfordrede derfor også til substition af de miljøfremmede stoffer. I den forbindelse nævnte han, at 11 prioriterede farlige stoffer skal udfases i forbindelse med implementering af Vandrammedirektivet, men der er stadig 33 stoffer tilbage på listen, som stadig øges.
Se Peter Steen Mikkelsens oplæg her…
Inspiration fra udlandet
Antje Backhaus er Phd-studerende på Københavns Universitet, men er oprindeligt fra Berlin, der har mange eksempler på regnvands-løsninger og grønne tage. Udover Berlins eksempler på kombinationen af natur og arkitektur viste hun masser af inspirerende fotos fra sine andre regnvands-rejser. I Emscher Park i Ruhr-distriktet er der ligefrem indgået en pagt om lokal håndtering af regnvand, og der er lavet mange kreative løsninger, hvor også kunstværker er med til at synliggøre vandet i bybilledet, ligesom der er etableret flere biotoper. Desuden er det meget udbredt at bruge grønne områder som arealer, der i kan infiltrere vandet under skybrud, men bruges rekreativt i de tørre perioder (legepladser og parker). I Hannover er bydelen Kronsberg et besøg værd, og i Norge er den nedlagte lufthavn Fornebu i Oslo blevet et eksempel på bæredygtig byudvikling.
2 BG case ved Harrestrup Å
Antje Backhaus har sammen med 7 andre Phd-studerende lavet et tværfaligt projekt om regnvandsløsninger i et konkret område ved Harrestrup å, hvor der er mange kloakoverløb. Københavns Kommune har en målsætning om at reducere overløbene til højst 1 om året pr. overløbsbygværk af hensyn til badevandskvaliteten ved Kalveboderne, og det skal ske ved at afkoble mindst 60 % af regnvandet fra kloaksystemet.
Området er præget af mange enfamilie-huse, men det er ikke muligt med nedsivning i alle områder på grund af de geologiske forhold i undergrunden og risiko for ”forsumpning”. Men konklusionen er, at hvis man laver ”koblede afkoblinger” og kombinerer løsninger både på de private matrikler, på kvarter-niveau og byniveau og spiller på en bred palette af virkemidler som faskiner, regnbede, grønne tage og infiltration gennem grønne områder kan målet opnås. Det handler bare om at komme i gang. Københavns Kommune ønsker flere grønne korridorer og flere LAR-løsninger og har for nylig udgivet en håndbog om lokal afledning af regnvand, som kan downloades fra www.kk.dk
Se Antjes Backhaus oplæg her…
Fortæl de gode historier om vand
Havnebadet i København er en rigtig god historie, der både har øget livskvaliteten i byen, men samtidig også gør det nemmere at kommunikere om den tekniske infrastruktur og ”den usynlige by” under jorden. Projektet startede med Bo Asmus Kjeldgaards vision i 1996, og visionen var så stærk og attraktiv, at den blev til virkelighed.
- Hvilke gode historier, vil I fortælle om vand? spurgte Birgitte Hoffman, som satte deltagerne i gang med et lille ”prale-værksted” hvor de i små grupper skulle svare på spørgsmålet: ”Hvilken vision er gennemført om 10 år, som borgerne kender?”
En velfungerende vand- og spildevandsforsyning er fundamentet for et velfungerende samfund, og vi har opbygget et effektivt system i Danmark – men på grund af klimaændringerne er det gamle system ikke længere nok, og der skal tænkes nyt og kreativt for at håndtere de øgede mængder regnvand.
- Skab nogle gode historier sammen med de andre aktører, for historier er en fantastisk god måde til at tænde folk og give dem lyst til at være med. Gode historier kan være en vigtig drivkraft i forandringsprocesser, understregede Birgitte Hoffman.
Hun fortalte også om Bliss Brown, der gennem ”Imagine Chicago” projektet har sat helt nye standarder for involvering af borgerne som redskab til forandring og ejerskab til projekter og bæredygtig byudvikling.
Se Birgitte Hoffmans oplæg her...
Som hjemmeopgave skal deltagerne skrive gode historier om vand (i Go Card format) inden næste kursus, som afholdes i Odense den 14. januar 2010.
Powerpoint præsentationer fra kurset
Program og præsentationer fra første kursusdag den 25. november i Malmø og anden kursusdag den 16. december i Skanderborg kan ses her…
Læs program-folderen for kurset her...
Yderligere information
Kontakt Helle Katrine Andersen hos DANVA på T: 8793 3514, E: hka@danva.dk
eller Ny W. Øhlenschlæger hos Dansk Byplanlaboratorium på T: 3317 7278, E: nwo@byplanlab.dk
